Historia

W dniu 07 stycznia 1965 roku grupa dziesięciu myśliwych :
Bartoszewicz Walenty, Knawa Ludwik, Kozdra Władysław, Krupka Jerzy, Krwawicz Tadeusz, Rózga Wacław, Stachurka Roman, Sztobryn Józef, Ziemnicki Stefan i Żuliński Tadeusz oraz stażysta Łacic Ryszard w siedzibie Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Lublinie odbyła zebranie założycielskie koła łowieckiego. Nazwę Koło przyjęło od miejscowości Siemień i położonego przy niej dawnego jeziora Siemień i zbudowanego na jego miejscu przez jeńców tatarskich w II połowie XVII wieku stawu ( obecne Stawy Siemień ). Zarząd Wojewódzki Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie w dniu 14 stycznia 1965 roku zarejestrował nowopowstałe koło pod numerem 89.
Pierwszy Zarząd Koła stanowili Koledzy:
Wacław Rózga – Prezes, Walenty Bartoszewicz – Łowczy, Józef Sztobryn – skarbnik, Tadeusz Żuliński – sekretarz.

Początek działalności hodowlano-gospodarczej wiąże się z datą 25 marca 1965 roku dniem wydzierżawienia obwodu łowieckiego numer 71 położonego w powiecie Parczew o powierzchni 6875 ha, w tym 1400 ha stawów i moczarów oraz 563 ha lasu.

101 1 102 1 103 1 104 1

W pierwszym sezonie łowieckim odstrzelono: 4 sarny, 2 dziki, 50 zajęcy, 10 bażantów, 320 kaczek i 5 gęsi oraz odłowiono 50 żywych zajęcy, budżet tak po stronie wpływów i wydatków zamknął się sumą 37 325,00 zł, w tym za odstrzeloną zwierzynę łączną sumą 21500,00 zł. Zredukowano szkodniki: 92 sroki, 130 wron, 17 jastrzębi, 9 kotów, 15 psów i 2 lisy. Ujawniono pięciu kłusowników.

W roku 1967 wydzierżawiono od Zakładu Rybackiego w Siemieniu starą rybakówkę, w której urządzono pierwszą stanicę koła tzw. „Królówkę”. Nazwa przyjęła się od nazwiska Król – rybaka, który w wraz z rodziną do chwili przeprowadzki do nowej rybakówki tam mieszkał. Była to chałupa postawiona z bali, kryta strzechą, bez energii elektrycznej. Stanowiła idealne miejsce na bazę dla polujących na ptactwo wodne, gdyż położona była w samym sercu Stawów Siemień. Stawy Siemień to w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, miejsce przebywania nieskończonej liczby ptaków różnych gatunków wodno-błotnych. W tym tysięcy kaczek, które miały na stawach Kolejowy, Dobosz, Wojtek, Górny, Dolny, na Ukrainkach doskonałe miejsca lęgowe, jak i warunki do przebywania. W okresie tym, jak i na początku lat siedemdziesiątych XX wieku strzelano do trzech tysięcy sztuk ptactwa wodnego. Po modernizacji Stawów Siemień na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, przeniesiono stanicę Koła do baraku, który został wybudowany na czas modernizacji stawów. Barak ten, położony wśród lasu sosnowego, nad rzeką Tyśmienicą, służył kołu do momentu jego spalenia w roku 1978. Od tego roku stanicę koła stanowi budynek po byłym magazynie byłego Rejonowego Przedsiębiorstwa Melioracji i Gospodarki Wodnej w Radzyniu Podlaskim. W roku 2005 z okazji 40 lat powstania Koła na Stawach Siemień odsłonięto obelisk upamiętniający tę rocznicę.

W dniu 25 listopada 1969 roku została zawarta umowa dzierżawy na obwód łowiecki numer 11 – Woroniec, który do tej daty stanowił obwód administracyjny Lasów Państwowych, położony w powiecie Biała Podlaska ( powierzchni 6922 ha, w tym 1316 ha lasu ). W pierwszym sezonie łowieckim na tym obwodzie, odstrzelono 16 sztuk sarny, jednego dzika, jednego lisa, 108 sztuk zajęcy i 104 sztuki kuropatwy.
Pierwszą kolibą koła na tym obwodzie była gajówka położona w Lesie Łysochy. Po jej modernizacji w roku 1970 oraz wybudowaniu w tym samym roku budynków gospodarczych służyła kołu do roku 1983. Położona na uboczu stanowiła łakomy kąsek dla „poszukiwaczy” cudzych rzeczy i dlatego postanowiono wydzierżawić od Kolegi Władysława Hryniewicza leśniczego Leśnictwa Woroniec część leśniczówki. W roku 1988 roku staraniem ówczesnego Zarządu Koła zakupiono chałupę, którą po rozbiórce przewieziono ze wsi Glinny Stok do Lasu Łysochy na dzierżawioną od Lasów Państwowych działkę. Składanie chałupy ukończono w tym samym roku i do dnia 31 października 2013 roku była Domkiem Myśliwskim koła, w którym w roku 2005 odbyły się uroczystości z okazji 40 lat powstania koła. 105 1W uroczystościach wzięli udział liczni członkowie koła z rodzinami oraz zaproszeni goście: członek Naczelnej Rady Łowieckiej, przewodniczący Kapituły Odznaczeń Łowieckich, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Białej Podlaskiej Kolega Witt Kompa, z-ca przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej, wice prezes ORŁ w Białej Podlaskiej Kolega Ryszard Gierliński, wice prezes ORŁ w Lublinie Kolega Henryk Chwaliński, sekretarz ORŁ w Lublinie Kolega Bogdan Kozyra, przewodniczący Zarządu Okręgowego w Białej Podlaskiej Kolega Roman Laszuk, starosta bialskopodlaski Tadeusz Łazowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski Janusz Paderewski. W trakcie uroczystości wręczono Kołu Złoty Medal Zasługi Łowieckiej, a Kolega Ryszard Łacic otrzymał najwyższe odznaczenie łowieckie Złom.

111 1 108 1 109 1 110 1

Z tej okazji w Lesie Łasochy odsłonięto tablicę pamiątkową.

106 1 107 1

Wiedza członków naszego koła oraz ich doświadczenie i zaangażowanie w działalność na rzecz łowiectwa, znalazło uznanie nie tylko na podwórku koła ale również w gremiach szczebla wojewódzkiego, okręgowego, bądź krajowego. Założyciel Koła Kolega Jerzy Krupka, w chwili powstania koła był Prezesem Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Lublinie, aż do roku 1969, a Kolega Walenty Bartoszewicz członkiem WRŁ do 1966 roku. Kolega Wacław Rózga pierwszy Prezes Zarządu Koła, który tą funkcję pełnił do swojej śmierci 1982 r., był członkiem WRŁ w Lublinie od momentu powstania koła do roku 1981. Członkiem WRŁ w latach 1966 – 1972 oraz Wiceprezesem WRŁ w Lublinie, w okresie 1972 – 1981 był wieloletni Łowczy Koła Kolega Eligiusz Elżakowski. Z kolei Kolega Stefan Mareczko był w latach 1982 – 1986 Wiceprezesem WRŁ w Lublinie i członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej. Członkiem WRŁ w Białej Podlaskiej w kadencji 1990 – 1995 został Kolega Jerzy Rogowski. W roku 2000 członkiem Okręgowej Rady Łowieckiej w Lublinie został Kolega Andrzej Łacic, który tą funkcję sprawował do roku 2006. Wypełnianie od 2005 funkcji członka ORŁ w Białej Podlaskiej przez Kolegę Stanisława Budzyńskiego przerywa śmierć w 2006. Kolega Ryszard Gierliński pełni funkcję Wiceprezesa ORŁ  w kadencji 2005 – 2010, a od 2010 wchodzi w skład ORŁ w Białej Podlaskiej. Jest także Wiceprzewodniczącym, a następnie Przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej. Wiceprzewodniczącym Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Lublinie jest w latach 2005 – 2010 i od 2010 Kolega Tadeusz Fita. Kolega Andrzej Łacic od 2010 roku jest członkiem Naczelnej Rady Łowieckiej.

Od wielu lat w Kole rozwija się strzelectwo myśliwskie. Prekursorami w zainteresowaniu członków koła tą dziedziną łowiectwa byli Koledzy: Janusz Wijaszka, który wielokrotnie reprezentował wojewódzką organizację PZŁ w zawodach krajowych, Tomasz Pałka oraz Ryszard Stasiak. W 2004 roku drużyna w składzie Wijaszka Janusz, Taras Mirosław i Adam Łacic w Mistrzostwach Okręgu Lubelskiego klasie powszechnej zajęła III miejsce. Drużyna w składzie Łacic Adam i Andrzej, Janusz Wijaszka zajęła V miejsce w Mistrzostwach Okręgu w roku 2005. W roku 2007 Kolega Adam Łacic został Mistrzem Okręgu Lubelskiego PZŁ w klasie powszechnej a drużyna zajęła VII miejsce. Koledzy Adam Łacic, Andrzej Łacic oraz Michał Łacic w klasie otwartej zajęła V miejsce w okręgowych mistrzostwach w roku 2008. Mistrzostwo Okręgu w klasie powszechnej w roku 2009 zdobyła reprezentacja koła w składzie Taras Mirosław, Wijaszka Janusz oraz Łacic Michał. W tym samym roku Mistrzem Województwa Lubelskiego w Strzelectwie Myśliwskim w klasie powszechnej został Kolega Andrzej Łacic. W rywalizacji drużyn w klasie powszechnej na Mistrzostwach Okręgu Lublin, w roku 2010 nasza reprezentacja zajęła II miejsce, a w skład jej wchodzili Wijaszka Janusz, Andrzej i Michał Łacic. Kolega Andrzej Łacic w rywalizacji wojewódzkiej w klasie powszechnej zdobył tytuł wicemistrza. W roku 2011 drużyna w składzie Koledzy Janusz Wijaszka, Andrzej i Michał Łacic zobyła tytuł drużynowego Mistrza Okręgu w klasie powszechnej, a Kolega Adam Łacic został indywidualnym Mistrzem Okręgu w klasie  mistrzowskiej. Drużyna w składzie Koledzy Janusz Wijaszka, Andrzej Łacic i Michał Łacic zajęła II miejsce w klasie powszechnej w Mistrzostwach Okręgu Lubelskiego w roku 2012.


Za zasługi na rzecz Koła oraz Polskiego Związku Łowieckiego, jak również działalność na rzecz łowiectwa Lubelszczyzny szereg członków Koła zostało wyróżnionych odznaczeniami łowieckimi.

Najwyższym odznaczeniem Złom Koledzy:
Ryszard Gierliński, Jerzy Krupka, Ryszard Łacic, Stefan Mareczko, Kazimierz Mijal, Wacław Rózga.

 

 

Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej Kolega Andrzej Łacic.


Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej Koledzy:
Stanisław Budzyński, Tadeusz Fita, Tomasz Pałka, Jerzy Rogowski.


Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej Koledzy:
Roman Bąkowicz, Marek Kaliszewski, Norbert Nowacki, Jacek Grzegorz Oleksy, Julian Palus, Jacek Pawlikowski, Kazimierz Południk, Janusz Wijaszka, Przemysław Wójtowicz.


Medalem Świętego Huberta Kolega Stefan Mareczko.


Medalem Zasłużony dla Łowiectwa Lubelszczyzny Koledzy:
Ryszard Gierliński, Andrzej Łacic, Ryszard Łacic , Kazimierz Mijal, Stefan Mareczko.

W okresie ponad  48 lat funkcjonowania Koła, należało do niego 141 myśliwych (łącznie z aktualnymi członkami).