Zasłużeni dla koła

Wacław Rózga

Kolega
Wacław Rózga

Urodził się  25 lutego 1911roku. Członkiem Polskiego Związku Łowieckiego został w  1946 roku. Był inicjatorem i jednym z 10 założycieli Koła Łowieckiego nr 89 „Siemień” w  Lublinie i jego  pierwszym prezesem a funkcję tą pełnił przez lat 17.

Pasjonat łowiectwa i uroków przyrody. Szczególnie zachwycony uroczyskami wodnymi obwodu Siemień i lasami obwodu Woroniec. Jemu w znacznej mierze Koło zawdzięcza wydzierżawienie obu posiadanych obwodów, charakteryzujących się  niepowtarzalnym pięknem krajobrazowym.

W trakcie prezesowania był wymagającym, ale sprawiedliwym, dokładnym w wypełnianiu swych funkcji i bardzo skrupulatnym w stosunku do siebie i wszystkich kolegów w Kole. Wprowadził surową, ale przyjemną dyscyplinę, poczucie obowiązku w wykonywaniu prac nad zagospodarowaniem obwodów i ochroną zwierzyny przed kłusownictwem, wnykarstwem i sidlarstwem. Współtworzył Koło, w którym przyjazna atmosfera i koleżeństwo było na pierwszym miejscu.

Był przewodnikiem dla wielu pokoleń myśliwych. To jego zamiłowanie do łowiectwa i przyrody spowodowało, że jego  żona Stefania, podzieliła jego pasję do myślistwa.

Był prekursorem w kole posiadania psa myśliwskiego. Pokazywał w praktyce, jaką myśliwy może mieć przyjemność ze wspólnego polowania z psem.

W swej działalności na niwie łowiectwa Lubelszczyzny  dał dobry przykład działacz PZŁ. Oprócz funkcji prezesa Koła Łowieckiego, był w latach 1963-1981 członkiem wojewódzkich władz łowieckich.

Aktywna, pełna inicjatywy i osobistego zaangażowania działalność na rzecz rozwoju łowiectwa została uhonorowana wszystkimi odznaczeniami łowieckimi, w tym najwyższym – Złomem.
Odszedł do „Krainy wiecznych łowów” 01 stycznia 1982 roku.

Stefan Mareczko

Kolega
Stefan Mareczko

Urodził się 3 sierpnia 1920 roku. Członkiem Polskiego Związku Łowieckiego jest od 1 stycznia 1954 roku. „Swoje łowieckie początki” związał z Ziemią Kielecką, gdzie do roku 1967 pełnił między innymi funkcje Sekretarza, Wice Prezesa    i Prezesa Wojewódzkiej Rady Łowieckiej, był także członkiem Naczelnej Rady Łowieckiej. Od roku 1969 swoje życie zawodowe i pasję do łowiectwa związał z Lubelszczyzną. Był Prezesem Koła Łowieckiego Nr 25 "Uroczysko". W latach 1972-1985 był członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej, a w latach 1976-1986 był członkiem WRŁ, pełniąc w latach 1981 -1986 funkcję Wiceprezesa WRŁ w Lublinie. W dniu 4 maja 1982 roku został przyjęty na członka Koła Łowieckiego Nr 89 „Siemień" i przez Walne Zgromadzenie wybrany na Prezesa Koła, którą to funkcję sprawował nieprzerwanie przez 17 lat do roku 1999. Swoją pasję do łowiectwa, szacunek do otaczającej przyrody, jak również swoje nienaganne maniery, zachowanie i kulturę osobistą przeniósł na grunt Koła "Siemień". W wypełnianiu tej funkcji był godnym następcą Kolegi Wacława Rózgi.

Osobowość Kolegi Prezesa Stefana Mareczko sprawiła i sprawia, że jest przykładem dla wielu pokoleń członków naszego Koła. Wielu z nas jest jego wychowankami. On wprowadzał do Koła na staż, był opiekunem           i przewodnikiem oraz wychowawcą kandydatów. Nowym nemrodom przekazywał tajniki pasji łowieckiej nie tylko w Kole, ale również jako lektor i wykładowca na kursach dla nowowstępujących do PZŁ ( w latach 1972-1976 przewodniczący Komisji Szkoleniowej, a w latach 1981-1986 jej członek). Do dnia dzisiejszego, jest dla wielu z nas wzorem do naśladowania i stanowi autorytet.

Po wypowiedzeniu przez nadleśnictwo prawa dzierżawy tzw. "Rózgówki" (gajówki dzierżawionej na cele pobytowe przez Koło) podjął się dzieła stworzenia nowej kwatery myśliwskiej w Worońcu. Wraz z grupą innych zapaleńców przeniósł z Glinnego Stoku do Lasu Łysochy chałupę, która adaptowano na "Dom Myśliwski". Zauroczony krajobrazem środowiska błotno wodnego Stawów Siemień, czynił wszystko aby zachować ich niepowtarzalny urok oraz aby taki unikat w tej części Polski pozostał w stanie nienaruszonym nie tylko dla następnych pokoleń myśliwych ale także dla tych co kochają i podziwiają "dzikie krajobrazy".

Ostępy Lasu Łysochy, Muszyk oraz pola, łąki i pastwiska położone w dolinie rzeki Krzny są dla Kolegi Stefana niezapomnianymi uroczyskami, w których przeżył niejedną przygodę myśliwską, ale gdzie zyskiwał natchnienie do utrwalenia swoich uniesień duchowych. Kolega Prezes Stefan Mareczko jest człowiekiem o bardzo dużym poczuciu odpowiedzialności za podejmowane obowiązki. Jako Prezes Koła inspirował innych i sam działał w kierunku właściwego zagospodarowania obwodów łowieckich. Kontynuował zasilanie łowisk bażantem. Zakładał sztuczne gniazda na Stawach Siemień. Inicjował powstawanie karmisk, poletek. Oprócz działalności stricte łowieckiej, dbał o zaplecze finansowe Koła. Budował budynki gospodarcze i urządzenia łowieckie.

Prezes Stefan Mareczko jest wielkim pasjonatem tradycji i zwyczajów łowieckich. Przez wiele lat był członkiem komisji etyki, zwyczajów i tradycji łowieckich przy WRŁ i ORŁ w Lublinie.

Kolega Stefan Mareczko za swoją działalność odznaczony został wieloma odznaczeniami łowieckimi, w tym najwyższym odznaczeniem - Złomem. Nadano mu także Medal św. Huberta oraz Medal za Zasługi dla Łowiectwa Lubelszczyzny.

Zmarł 27 czerwca 2015 roku. Niech mu knieja wiecznie szumi.

Ryszard Łacic

Kolega
Ryszard Łacic

Urodził się 8 sierpnia 1924 roku. Swoje życie zawodowe związał z rybactwem śródlądowym. Kierując Zjednoczeniem Państwowych Gospodarstw Rybackich w Lublinie, działał nie tylko w kierunku wzrostu produkcji ryby towarowej, ale także na rzecz rozwoju gospodarki łowieckiej, starając się na zarządzanych przez Jego osobę stawach i jeziorach  o zachowanie walorów przyrodniczych i hodowlanych dla bytujących tam gatunków ptaków łownych i innych zwierząt. Wykonywanie pracy zawodowej zbliżyło Go i pozwoliło poznać brać myśliwską i łowiectwo.

Jako stażysta PZŁ brał udział w dniu 7 stycznia 1965 roku w zebraniu założycielskim Koła Łowieckiego Nr 89 "Siemień" w Lublinie, co zaowocowało to wstąpieniem w szeregi członków Polskiego Związku Łowieckiego 16 lutego 1966 roku. W roku 1968 został wybrany na Skarbnika Koła, ciesząc się niezmiennie zaufaniem wielu pokoleń myśliwych Koła "Siemień", funkcję tą wykonywał wzorowo do chwili odejścia do „krainy wiecznych łowów”  przez 40 lat.

Wielokrotnie uczestniczył w Zjazdach Wojewódzkich PZŁ jako delegat Koła Łowieckiego 89 „Siemień". Był jednym z myśliwych seniorów Okręgu PZŁ w Lublinie, który mógł być przykładem koleżeńskości, bezinteresownej pomocy innym, jak również zachowań etycznych, tak wobec Kolegów, jak i zwierzyny.

Zawsze uśmiechnięty, znajdujący czas na rozmowę z każdym. Tam gdzie słychać było donośny głos i śmiech to wiadomo, że musiał być "Ryszard". Człowiek, który przez wszystkie lata piastowania swojej funkcji w Zarządzie Koła budował i utrwalał zgodę, ostudzał nastroje, które mogły stać się zaczynem nieporozumień i konfliktów. Postawa Kolegi "wiecznego" Skarbnika jest dobrym przykładem dla wielu z nas, że najpierw trzeba patrzeć na dobro ogółu, a dopiero później na swój własny nos.

Był inicjatorem wielu działań w kole. Walnie przyczynił do powstania w dzierżawionych obwodach obiektów; w obwodzie 98 - Siemień tzw. "Królówki", następnie bazy myśliwskiej w byłych obiektach Rejonowego Przedsiębiorstwa Melioracji a po ich spłonięciu współuczestniczył w adaptacji obecnej stanicy na tym obwodzie. W obwodzie 18 organizował przeprowadzenie prac adaptacyjnych dawnej gajówki, tzw. "Rózgówki" wraz z budową budynków gospodarczych, która stała się pierwszym obiektem socjalnym dla członków koła na terenie obwodu Woroniec. Powstanie tych obiektów przyczyniło się do większej integracji środowiska myśliwych.

Kolega Ryszard był także współinicjatorem zasiedleń obwodów dzierżawionych przez Koło bażantem oraz dzikim królikiem. Jako "stary" rybak lądowy był tym, który miał wpływ na ułożenie dobrej współpracy z Gospodarstwem Rybackim w Siemieniu. Był wychowawcą wielu pokoleń myśliwych, w tym syna Andrzeja oraz wnuków Adama i Michała.
Wielu Kolegów, którzy są członkami KŁ "Siemień" przeszło przez "ręce" Kolegi Ryszarda, jako jego stażyści lub jako ich wprowadzający ich do naszej „Siemieńskiej” braci.

Za swoją wieloletnią godną postawę został uhonorowany przez Polski Związek Łowiecki nadaniem wielu odznaczeń łowieckich, w tym najwyższego odznaczenia Zrzeszenia Złom. Otrzymał również Medal za Zasługi dla Łowiectwa Lubelszczyzny.

Zmarł 16 sierpnia 2006 roku.

Kazimierz Mijal

Kolega
Kazimierz Mijal

Urodził się 29 listopada 1928 roku, jako miłośnik przyrody ojczystej był pasjonatem łowiectwa i znaczną część swego życia poświęcił społecznej pracy na rzecz jego rozwoju. Zaangażowanie Jego w Zrzeszeniu PZŁ i Kole Łowieckim nr 89 „Siemień” spowodowało, że na zjazdach delegatów PZŁ powierzano Mu zaszczytne, ale i pełne obowiązków stanowiska. W 1969 roku Wojewódzki Zjazd Delegatów PZŁ wybrał Go na stanowisko prezesa Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Lublinie. Funkcję tą, ku zadowoleniu środowiska, pełnił przez lat 18, to jest do roku 1986. 

Najbardziej znaczącym wyrazem Jego postawy było zorganizowanie i przeprowadzenie uroczystości łowieckiej w "Krainie Środkowo - Wschodniej PZŁ" z okazji jubileuszu 60-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, który odbył się w Lubartowie w pałacu Sanguszków i w Kozłówce w pałacu Zamoyskich.
Lubelską organizację myśliwską czynnie reprezentował na krajowych zjazdach PZŁ.
Był wychowawcą wielu pokoleń myśliwych.

W uznaniu zasług dla łowiectwa polskiego uhonorowany został najwyższym odznaczeniem łowieckim  - Złomem. Za wkład w rozwój łowiectwa Ziemi Lubelskiej, pośmiertnie odznaczony został Medalem za Zasługi dla Łowiectwa Lubelszczyzny.

Zmarł 1987 roku.