Zasłużeni dla koła

Ryszard Łacic

Kolega
Ryszard Łacic

Urodził się 8 sierpnia 1924 roku. Swoje życie zawodowe związał z rybactwem śródlądowym. Kierując Zjednoczeniem Państwowych Gospodarstw Rybackich w Lublinie, działał nie tylko w kierunku wzrostu produkcji ryby towarowej, ale także na rzecz rozwoju gospodarki łowieckiej, starając się na zarządzanych przez Jego osobę stawach i jeziorach  o zachowanie walorów przyrodniczych i hodowlanych dla bytujących tam gatunków ptaków łownych i innych zwierząt. Wykonywanie pracy zawodowej zbliżyło Go i pozwoliło poznać brać myśliwską i łowiectwo.

Jako stażysta PZŁ brał udział w dniu 7 stycznia 1965 roku w zebraniu założycielskim Koła Łowieckiego Nr 89 "Siemień" w Lublinie, co zaowocowało to wstąpieniem w szeregi członków Polskiego Związku Łowieckiego 16 lutego 1966 roku. W roku 1968 został wybrany na Skarbnika Koła, ciesząc się niezmiennie zaufaniem wielu pokoleń myśliwych Koła "Siemień", funkcję tą wykonywał wzorowo do chwili odejścia do „krainy wiecznych łowów”  przez 40 lat.

Wielokrotnie uczestniczył w Zjazdach Wojewódzkich PZŁ jako delegat Koła Łowieckiego 89 „Siemień". Był jednym z myśliwych seniorów Okręgu PZŁ w Lublinie, który mógł być przykładem koleżeńskości, bezinteresownej pomocy innym, jak również zachowań etycznych, tak wobec Kolegów, jak i zwierzyny.

Zawsze uśmiechnięty, znajdujący czas na rozmowę z każdym. Tam gdzie słychać było donośny głos i śmiech to wiadomo, że musiał być "Ryszard". Człowiek, który przez wszystkie lata piastowania swojej funkcji w Zarządzie Koła budował i utrwalał zgodę, ostudzał nastroje, które mogły stać się zaczynem nieporozumień i konfliktów. Postawa Kolegi "wiecznego" Skarbnika jest dobrym przykładem dla wielu z nas, że najpierw trzeba patrzeć na dobro ogółu, a dopiero później na swój własny nos.

Był inicjatorem wielu działań w kole. Walnie przyczynił do powstania w dzierżawionych obwodach obiektów; w obwodzie 98 - Siemień tzw. "Królówki", następnie bazy myśliwskiej w byłych obiektach Rejonowego Przedsiębiorstwa Melioracji a po ich spłonięciu współuczestniczył w adaptacji obecnej stanicy na tym obwodzie. W obwodzie 18 organizował przeprowadzenie prac adaptacyjnych dawnej gajówki, tzw. "Rózgówki" wraz z budową budynków gospodarczych, która stała się pierwszym obiektem socjalnym dla członków koła na terenie obwodu Woroniec. Powstanie tych obiektów przyczyniło się do większej integracji środowiska myśliwych.

Kolega Ryszard był także współinicjatorem zasiedleń obwodów dzierżawionych przez Koło bażantem oraz dzikim królikiem. Jako "stary" rybak lądowy był tym, który miał wpływ na ułożenie dobrej współpracy z Gospodarstwem Rybackim w Siemieniu. Był wychowawcą wielu pokoleń myśliwych, w tym syna Andrzeja oraz wnuków Adama i Michała.
Wielu Kolegów, którzy są członkami KŁ "Siemień" przeszło przez "ręce" Kolegi Ryszarda, jako jego stażyści lub jako ich wprowadzający ich do naszej „Siemieńskiej” braci.

Za swoją wieloletnią godną postawę został uhonorowany przez Polski Związek Łowiecki nadaniem wielu odznaczeń łowieckich, w tym najwyższego odznaczenia Zrzeszenia Złom. Otrzymał również Medal za Zasługi dla Łowiectwa Lubelszczyzny.

Zmarł 16 sierpnia 2006 roku.